İçimizdeki Güzellikler (Black ve The Lives of Others)

İçimizdeki Güzellikler (Black ve The Lives of Others)

23 Eylül 2011 0 Yazar: 7blue

  The Lives Of Others (Başkalarının Hayatı) : Alman        Yapımı Yıl: 2006 Tür: Dram 

  BLACK (Siyah): Bollywood Yapımı Yıl: 2005 Tür: Dram
Güzellik kelimesini duyunca insanın aklına birçok güzellik tarifi gelir. Doğanın  güzelliği, hayvanların güzelliği, insanların güzelliği diye gider. Çevremizin güzelliği,  insan algısıyla        eşsiz bir görünüm veya sisteme sahip olduğunda fark edilen bir olgudur. Bir şelale görürüz mesela. Suyun berraklığına bakarız, ışıltısına bakarız, şırıltısını dinleriz ve her şeyiyle güzel bir görünüme sahip olduğuna hemfikirizdir. Birde gözle göremediğimiz, insan davranışlarına özgü, eylemlere karşı  zihinde türeyen güzellikler vardır.Hani deriz ya “yap abi bir güzellik,  hadi gözünü seveyim” tarzı insancıl davranış betimlemeleri vardır.  Bunlar genel anlamda başkaları için yapılan iyilikler üzerine tanımlanan  bir güzelliktir. Evet, işte esas konumuz bu.

 

 

Bildiğiniz gibi evrende düşünme idrakı sadece insana vakfedilmiştir. İnsanlar düşünce mekanizması ile eylemlerine yön verirler. Düşüncelerimizle birlikte  insanların iç dünyasında acılar, sevinçler, üzüntüler, mutluluklar gibi birçok duyguyu  barındırır. Peki insanın iç dünyasının en eşsiz güzelliği ne olabilir? Bunu günlerce  düşündükten sonra şu cevaba vardım:   “Başkaları için kendi hayatlarını es geçen  insanlar.” Düşünsenize tanımadığınız insanlar için kendi yaşamınızı ve bütün özverinizi feda ediyorsunuz. (Bazılarınızın hangi enayi dediğini duydum.) Günümüz dünyasında bunu kaç kişi yapabilir ki? Bu birçok erdemi arındıran, içten gelen bir şey olmalı ve insanın neden  böyle bir şey yaptığının bir cevabı olmamalıdır. Bir cevabı   olsaydı eşsiz bir  güzellik olmaktan çıkardı. İşte bana göre günümüzün en güzel insanları bu  kişilerdir.

 

 

İnsanlar arasındaki en güzel insaları tarif eden iki filmden söz  edeceğim. (Somut güzellik için Angelina Joe filmlerine bakınız. )

Bu filmler BLACK (Kara)-Bollywood yapımı ve THE LİVES OF  OTHERS (Başkalarının hayatı)- Alman yapımı.

Hindistan  sinemasının gelmiş gelmiş en iyi yapıtlarında biri olarak gösterilen  KARA (2005) doğuştansağır ve kör bir kızı hayata
kazandıran bir  öğretmenin hikayesini anlatıyor. Gerçek bir yaşam öyküsünden esinlenilen  yoğun duygu yüklü bu filmde inancı, başarıyı, hoşgörüyü ve en önemlisi fedakarlığı göreceksiniz.

Diğer başyapıtımız olan Ötekilerinin Hayatı (2008)  Almanyanın doğu ve batı olarak ayrıldığı
Bu iki filmi izlerken kendi hayatınızı sorgulamanız muhtemeldir. Ayrıca “ben film izlerken hiç ağlamadım” diyorsanız özellikle BLACK filminde bir ilki yaşayabilirsiniz.  dönemde insanların yoğun baskı  altında yaşadıkları günleri anlatıyor.Yüzbaşı ajanın bakanlığın istihbarat görevi üzerine  ünlü oyun yazarını dinlemeye alır. Ajan, sanatçı ve sevgilisinin arasındaki geçen olayları öğrendikçe fikirlerinde ve kendi yaşamında büyük bir değişim geçirir…

(633 kez okundu.)