‘Mış Gibi’ Yaşamlar

‘Mış Gibi’ Yaşamlar

07 Ekim 2011 0 Yazar: 7blue

Yazar: Doğan CÜCELOĞLU    Yayınevi: Remzi Kitabevi

Neden Okunmalı: Düşüncelerinin arkasındaki niyetin farkında olmayan, sözü, gözü, davranışı birbirine uymayan insanların yaşamı. Kısaca içinde bulunduğumuz toplumun yaşamı. Toplumumuzu biraz tanıyalım..

Kitaptan Göze Çarpan Paragraflar:

… Demek istediğim şu: Genellikle Türkiye’de medya, ölüm ve faciayı bütün ayrıntılarıyla verir, ama adalet yerine gelip gelmediyle pek ilgilenmez, olayları takip etmez..

syf.24

———–

…”Adil olma insanın bilincinde bir değer olarak yaşıyorsa, o zaman seçimlerini hep adil şekilde, hak ve hukuka saygılı olarak yapar. Adil olmanın bir değer olmadığı ortamlarda insanlar tanıdık bildiklerini kayırırken; adil olmayı bir değer olarak rehber edinmiş kişi, tanıdık bildik olsun olmasın, kim haklı ise onun hakkını savunur.”

syf.51

———-

Bir insanın ismi, o insan için çok önemlidir. O isim benim özümü, gerçek kimliğini temsil eder. Benim adıma saygı, bana gösterilen saygıdır. Adımı umursamamak, beni umursamamaktır.”

syf.64

———-

İnsan ne kadar kendinden emin değil ve bencilse o kadar denetleme meraklısı oluyor. Yine Carl Sagan’ın kitabından hatırlıyorum. On altıncı yüzyılda, devrin aydınlarından William Yyndale, İncil’i kendi dillerinden okur ve anlarlarsa kendi bağımsız dinlerini geliştirebileceklerini düşünmüş.

“Ama kilise farklı düşünmekteydi: İnsanlar aracıları ortadan kaldırıp Tanrı ile doğrudan bağ kurmaya kalkışırlarsa, Roma Katolik Kilisesi rahiplerinin iş güvencelerini yitireceklerinden korkuyordu. İncili çevirenler sonunda boğazlandı ve adalet yerini bulsun diye yakıldı…

syf.86

———-

“Farz edin ki siz yargıçsınız ve karşınıza iki kişi getiriliyor. Mehmet adındaki kişi köyden bir kız kaçırmış. Kız 18 yaşından küçük ve Mehmet’le evlenmek istiyor, ama ailesi hayır diyor. “Ahmet adındaki bir diğer kişi başka bir kızı, sana iş bulacağım diye umutlandırıyor ve iş bulma yerine, kızı satmaya kalkarak onu fuhuşa teşvik ediyor.”

“Bu iki kişi sizin önünüze geliyor. Yargıç rolündesiniz; karar vereceksiniz.”

“Peki, evlenmek amacıyla kızı kaçıran mı, yoksa kızı fuhşa iten mi daha büyük suç işlemiştir.? Hangisine daha çok ceza verirsiniz?”

-Kanunu bilmiyorum, ama niyeti hesaba alır ve kızı fuhşa itene daha ağır, yani şimdiki kafama üç-dört kat daha ağır ceza veririm.

Evlenmek için kız kaçırana yasalarımız 10 yıla kadar hapis öngörüyor. Ama aynı kız “fuhuş” için kaçırılmışsa 3 yıla kadar hapis. Anayasa Mahkemesi’de bunun Anayasa’ya aykırı olmadığını söyledi.

syf. 93

———-

“… Ama burada söylemek istediğim şu: Bizi yönetenler daha iyisini bilip de yapmıyor değil; gerçekten bilmiyor. Yani Batı uygarlığı içinde düşünce üretebilecek güçte olup da bile bile üretememe durumu yok.  Batı uygarlığını henüz öğreniyoruz ve ancak bildiğimiz kadarını yapabiliyoruz.

Arif Bey yine gülerek konuştu, “Yani ağzımız Batı uygarlığının söylemini söylüyor, ama uygulamamız kulluk düzeninin uygulaması oluyor! ” 

syf.191

———-

… Yolun tam ortasında yürüyordum. Kaldırımlar hem inişli çıkışlı, hem dar, hem de üstlerine araba park edildiği için yürümeye pek elverişli değildi. Kaldırımlar daha güvenli olmaları gerekirken benim gibi görme engelli bir insana dahi yolda yürümeyi tercih ettirecek kadar sevimsizdi. (Hayata Dokunmak, syf. 179)

Arif Bey parmağını sayfa arasına koyup kitabı kapattı ve “Bana öyle geliyor ki, bir toplumun gerçek uygarlık düzeyinin göstergesi, özürlülere sağlanan olanaklardır.”

syf.209

———–

… “Eksik insanlar için evliliğin, kendi amaçları ve çıkarları için kullanılmasının ötesinde aşka bir anlamı yok. Bazı durumlarda çok belirgin olarak, eşlerinden birinin diğerini kullanması gözlemlenebilir, bazı durumlarda ise ilk başlarda pek belirgin olarak gözükmez, esas amaç daha sonra kendini gösterir.”

syf.271

———-

“Gazetelerde sık sık ‘falan güzel mankenin gönlünü filan iş adamına kaptırdığı” haberlerini okurum. Bu güzel kızlar neden hep iş adamlarına gönüllerini kaptırırlar? Bir keresinde bile güzel mankenin üniversite öğrencisi bir fakir delikanlıya gönlünü kaptırdığını hiç okumadım.Bu tür haberler senin de dikkatini çekti mi?

syf.274

(406 kez okundu.)