Otorite Hakkında Kısa Kısa

Otorite Hakkında Kısa Kısa

22 Ekim 2011 0 Yazar: 7blue

İnternette otorite hakkında araştırma yapıyordum. Nazmi Ulucan adlı beyefendinin dokümanlarından göze çarpan paragraflar.. 

–          Güven, üstün yargılama yeteneği, disiplin uygulama yeteneği ve korku uyandırma kapasitesi;Bunlar bir otoritede bulunan niteliklerdir.

–          Sevilenin karşısındakiyle arasına mesafe koyması onu erişilmez bir ideal yapmaktadır.

–          Otoritenin zayıflaması, parçalanmasından korku duyulduğu gibi, günümüzde birde otoritenin kendisinden de korku duyuluyor. Otoritenin özgürlüğümüzü engelleyeceğinden korkuyoruz.

 

–          ABD’deki kolej öğrencileri arasında yapılan “istenen kişilik özellikleri” araştırmasında açıklık ve kendine güven ilk sıradadır.

 

–          Yeteneklerinizi, kendinizi ve zevklerinizi ne kadar çok dışa vurursanız, kişiliğinizi o kadar çok biçimlendirmiş olursunuz. Başkalarının dikkatini üzerine çekmelisiniz.

 

–          Hegel, bir otorite kişiliği sizden ne kadar uzaksa, o kadar çok korku ve huşu uyandırır. Size ne kadar yakınlaşırsa o kadar az güçlü görünür, demiştir.

 

–          Güçlüler kendilerine güvendikleri ve yaptıkları işin doğruluğuna inandıkları için başkalarının gözünde itibar kazanırlar.

(606 kez okundu.)